all newsNews



Energofórum 2013 Plyn: Európska integrácia trhov s plynom

28. máj 2013 | Spravodajstvo
Slovenský prepravca eustream disponuje 60 - 70% prepravných kapacít pre ruský plyn do západnej Európy. Čísla sa ako dôsledok nových prepravných trás za posledné roky výrazne znížili. Narástli predovšetkým toky cez Nemecko a ČR, preprava v bode Lanžhot - Baumgarten. Spoločnosť sa s novou situáciou vyrovnáva pomocou vytvárania nových obchodných možností formou nových prepojení a novými produktmi, uviedol počas konferencie ENERGOFÓRUM 2013 PLYN Michal Ľalík zo spoločnsoti eustream, a.s.
V poslednej dobe prešiel eustream na energetické jednotky, plynárenský deň od 6 do 6 a priniesol aj nové produkty virtuálnom obchodnom bode. K novinkám patrí aj wheeling poskytovaný od 1.5.2013 (vstup a výstup z prepravnej siete v jednom bode a čase), parking a loaning (alternatíva ku krátkodobému zásobníku na maximálne 30 dní) a Back-up a Back-down (zabezpečujú plynulosť title transfer operácií).
Medzi nové projekty patrí vzájomné prepojenie LNG terminálov a severojužný koridor. Prepojenie SR s Maďarskom sa už realizuje (približne 30% hotových) a umožní prepojenie s Nabuccom a South streamom. Prepojenie SR s Poľskom, ktoré môže perspektívne slúžiť na prepravu bridlicového plynu, je zatiaľ vo fáze posudzovania finálnej štúdie realizovateľnosti, dodal Ľalík.
Obchodovanie s plynom na PXE
"Keď sa pozrieme späť do histórie obchodovania s plynom, po prvýkrát sa stretávame s "liberalizovanými" obchodmi s plynom v roku 1996 na National Balancing Point (NBP) vo Veľkej Británii. V roku 1997 pokračoval rozvoj nasledovaný prepojením Veľkej Británie a Belgicka, s očakávaním prepojenia s Európou, ktoré sa však nekonalo, pretože v roku 2001 prerušil sľubný vývoj krach Enronu," uviedol David Kučera z Power Exchange Central Europe, a.s. (zjednodušene - pražská burza PXE).
Počiatok novej vlny obchodovania s plynom nastal až v rokoch 2006 - 2007. Najaktívnejší bod s mesačným objemom obchodovania cca 1500 TWh zobchoduje až trikrát viac než ďalší v poradí - TTF. Tento fakt sa odzrkadlil aj v štruktúre obchodovania s energiami, kde má 37% plyn vo Veľkej Británii a 24% plyn v EÚ.
Likvidita však smerom na východ Európy klesá, a preto aj PXE trvalo dlhšie, kým sa rozhodla začať s obchodovaním s plynom, ktoré sa spustí v druhej polovici 2013. Partnermi sú CEGH (Central European Gas Hub) a vysporiadanie prebehne cez ECC. Pre ich súčasných členov nevzniknú žiadne nové platby, len sa im otvorí nová obrazovka s českými produktmi, dodal na záver Kučera.
Dvojdňová konferencia ENERGOFÓRUM® 2013 PLYN sa koná v dňoch 27. a 28. mája v Demänovskej Doline pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR. Partnerom konferencie je spoločnosť energy analytics, s.r.o.

(c) energia.sk

/Zdroj:energia/


Choose what you need from our products

 

Services
Virtuálna realita
Spracovanie grafických dát
Predaj a inštalácia softvéru
Predaj a inštalácia hardvéru
Akreditované certifikačné služby
Vedenie podvojného účtovníctva, mzdovej a personálnej agendy
Solutions
Obchodovanie s energiami
Elektroenergetický dispečing
Správa a údržba majetku
Správa životného cyklu zariadení
Správa technologických rozvodov
Vyhradené technické zariadenia
Správa technickej dokumentácie
Správa a údržba cestnej siete
Projektovanie energetických rozvodov
Mapové diela
References
Technické informačné systémy
Obchodné informačné systémy pre energetiku
Poradenstvo a analýzy v energetike
Grafické aplikácie a GIS
Kartografia
CAD
Professional portals
sféra workshops
Legislative obligations
ENERGOKLUB®
ENERGOFÓRUM®